مدت اعتبار برند و علامت تجاری ثبت شده

مدت اعتبار برند و علامت تجاری ثبت شده

ثبت برند

در بازار کسب و کار، رقابت بسیار سنگین است بنابراین برای حفاظت محصولات و کالای خود در برابر خطرات احتمالی، به انحصاری بودن کسب و کارتان بیاندیشید. از طریق ثبت برند، حق انحصاری کالا و مالکیت تجارت خود را ثبت کنید.

بر اساس قانون 2 ثبت علائم و اختراعات، حق استفاده انحصاری برند، فقط برای شخصی اختصاص می یاید که علامت خود را ثبت کند. با ثبت برند، امکان سوء استفاده برای رقیب کسب و کار و محصولات شما، غیر ممکن می شود.

پس بخاطر داشته باشید که شما با داشتن برند، در صورت تخلف رقبا، می توانید نزد مراجع قضایی شکایت کنید و رقیب شما به مجازات یا جزای نقدی محکوم خواهد شد.

با متخصصان برتر و حرفه ای داتیک در این مقاله همراه باشید تا از اطلاعات ارزشمندی که در این سایت قرار داده شده است، بهره مند شوید.

برند چیست؟

علامت، نشان و لگو هایی که هر شرکت برای معرفی کالا و محصولات خود استفاده می کند، برند انحصاری آن شرکت می باشد. به بیان دیگر تعریف برند این گونه مطرح شده است: نام، عبارت یا ترکیبی از هر دو، با هدف وجه تمایز یک کالا یا خدمات فروشنده، برای مقایسه میان کالا ها و موسسات، طراحی و ثبت می شود.

اهمیت ثبت برند

برند تجاری، آیینه تمام قد، کسب و کار شما به حساب می آید. در بعضی از مواقع، افراد و تجار موفق در بازار فعالیت می کنند و بدون ثبت برند به سودآوری زیادی دست پیدا می کنند، علاوه بر این بسیار شناخته و معروف می شوند، اما قطعا باید منتظر خطرات احتمالی و سو استفاده رقبای خود باشند، زیرا شما صاحب انحصاری و مالک برند خود که سال ها برای بالابردن کیفیت و محبوبیت آن تلاش کردید، نبوده اید و در نهایت از سود آن بی نصیب خواهید شد.

مدت اعتبار برند و علامت تجاری ثبت شده
مدت اعتبار برند و علامت تجاری ثبت شده

مدت اعتبار برند و علایم تجاری ثبت شده

مدت اعتبار برند و علایم تجاری یک عامل بسیار مهم است و باید مورد توجه صاحبان کسب و کار قرار گیرید. بعد از تقدیم اظهارنامه، به مدت 10 سال برند و علامت تجاری شما دارای اعتبار است، البته بعد از اتمام زمان، مهلت 6 ماهه برای تمدید برند در نظر گرفته می شود.

نکته: این مهلت 6 ماهه برای پرداخت هزینه، تمدید یا پرداخت جریمه و تاخیر در نظر گرفته می شود.

صلاحیت رسیدگی و اجرا ی قانون به این موضوع مهم، به شعب دادگاه های عمومی داده شده است.

مدارک لازم جهت تمدید ثبت علامت تجاری

 • شماره و تاریخ ثبت اظهارنامه الزامی است.
 • طبقه یا طبقات کالا ها و خدماتی که علامت برای تشخیص آن ها ثبت شده است.
 • اسم و نشانی کامل مالک علامت تجاری ثبت شده یا نماینده قانونی وی، در صورتی که درخواست توسط نماینده به عمل آید.
 • مدارک مثبت هویت متقاضی الزامی است.
 • حداقل شش نمونه از علامت تجاری نیاز است.
 • رسید مربوط به پرداخت هزینه باید تحویل داده شود.
 • مدارک نماینده قانونی، در صورتی که درخواست توسط نماینده به عمل آید.

نکته: موضوع حائز اهمیت آن است که اگر صاحبان برند تمایل به تمدید داشته باشند، می‌ توانند آن را برای ۱۰ سال دیگر تمدید کنند و این روند در صورت تمایل شما هر 10 سال ادامه پیدا می کند. به بیان دیگر شما می توانید برند خود را برای سالیان دراز با اقدام به موقع و پرداخت هزینه‌ های مرتبط با تمدید برند، برای دوره های متوای 10 ساله تمدید کنید.

اگر تمایل به تمدید برند و حفظ و نگهداری برند انحصاری خود را دارید، پیش از مهلت ۶ ماهه، نسبت به تمدید آن اقدام کنید.

کلام آخر

کارشناسان حرفه ای داتیک، امور مربوط به ثبت برند مورد نظر شما را با بهترین کیفیت و تفاوت قیمتی چشمگیر در اسرع وقت انجام می دهند و با ارائه پشتیبانی و خدمات مشاوره‌ ای متنوع، تجربه خوبی را در امور ثبتی برای اشخاص و کسب‌ و کارها به ارمغان می آورند. ما به شما این اطمینان را می دهیم که کارشناسان داتیک، با نهایت دقت و سرعت، خدمات مربوطه را به شما ارائه می دهند.

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه
  کاری راش

  سامانۀ یکپارچۀ داوری، کارشناسی، مشاوره و وکالت «کاری راش» بزرگترین وکامل ترین مرجع حقوقی میباشد. کاری راش یک پلتفرم تخصصی و مبتنی بر فناوری هوشمند و بروز دنیا بوده که با ایجاد پلی میان متخصصان حقوقی زبده و کلیه افراد (کسب و کارها، شاغلین و مردم عام) سعی بر ارائه خدمت دارد.

  تازه ترین مطالب