مراحل ثبت برند و لوگو

ثبت برند

امروزه برای امور تجاری و رقابت بهتر در بازار، بهتر است به ثبت برند و لوگوی خود بپردازید، برند از یک نام مشخص و تصویر گرافیکی منحصر به فرد تشکیل می‌شود. در واقع برند شامل تمام ویژگی‌ها، مفاهیم و احساساتی است که با یک نام گره می خورد.
در جامعه ما برند به محصول یا خدمتی می‌گویند که ارزش و اعتبار بالای اجتماعی داشته باشد. در واقع برندهایی که دارای ماهیت و قدرت اجتماعی بالایی هستند، برندهای دلخواه می‌باشند.
مراحل ثبت برند و لوگو شامل انتخاب نام، مراحل ثبت و پرداخت هزینه‌های مربوطه است. اگر تمایل به ثبت لوگو انتخابی خود دارید، در ادامه به طور کامل درمورد هرکدام توضیح داده‌ایم تا در طول مسیرثبت لوگو و برند خود با تمام مراحل آشنایی داشته باشید.

مراحل ثبت برند

 انتخاب نامی منحصر به فرد

انتخاب نام برند اولین گام برای محبوبیت بین مشتریان در بازار است که باید متناسب با فعالیت‌های تجاری شما باشد. این نام باید منحصر به فرد بوده و از اسامی تکراری و ممنوع شده در آن استفاده نشود. در تصویر لوگو نباید از علائم سیاسی، اقتصادی، نظامی و پرچم کشورها استفاده شود، همچنین این نام باید قابلیت ثبت داشته باشد، در حقیقت باید در چارچوب نام گذاری باشد. دقت کنید که اگر لوگوی انتخابی شما سه بعدی باشد، باید از تمامی زوایای آن تصویری تهیه کنید و در مدارک خود قرار دهید.

 استعلام نام، قبل از ثبت برند و لوگو

شاید بعد از انتخاب نام برند شرکت یا واحد صنعتی خود، احساس کنید که این نامی تک و منحصر به فرد است، اما در واقع شما تا زمانی که استعلام نام برند خود را نگیرید، نمی‌توانید مطمئن باشید که تمام برند های ثبت شده از این نام استفاده نمی کنند.
اگر قبل از ثبت لوگو یا برند خود استعلام نگیرید امکان دارد با اخطار رد برند مواجه شوید و بعد از صرف انرژی و هزینه و زمان، متوجه تشابه آن با نام تجاری دیگر شوید.
قبل از شروع هر اقدامی بهتر است که استعلام برند خود را داشته باشید تا از درصد موفقیت آن اطلاع پیدا کنید.

 آماده کردن مدارک لازم

سومین گام برای ثبت برند فراهم کردن مدارک لازم است. این مدارک ابتدا باید هنگام نام نویسی در سایت اداره مالکیت معنوی بارگذاری شود و بعد از تایید اولیه برند در سایت، باید نسخه فیزیکی مدارک را تحویل اداره ثبت بدهید.

مراحل ثبت برند و لوگو
مراحل ثبت برند و لوگو

این مدارک برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت است که شامل موارد زیر است:
مدارک لازم برای ثبت برند (شخص حقیقی)
1. گواهی امضا از دفترخانه اسناد رسمی
2. نمونه تصویر علامت تجاری
3. ارائه کارت بازرگانی (چنانچه برند شما دارای حروف غیرفارسی و لاتین باشد)
4. ارائه مجوزهای فعالیتی از سازمان‌های نظارتی و حاکمیت دولتی
5. کپی شناسنامه و کارت ملی فرد متقاضی

مدارک لازم برای ثبت برند (شخص حقوقی)
1. ارائه وکالتنامه برای شخص حقوقی
2. نمونه تصویر علامت تجاری
3. ارائه آگهی تاسیس و اسناد ثبتی شرکت و آخرین آگهی تغییرات و فعالیت شرکت
4. ارائه کارت بازرگانی
5. کپی شناسنامه و کارت ملی فرد متقاضی (مدیرعامل)

درخواست تقاضانامه در سایت اداره مالکیت معنوی

درحقیقت بعد از فراهم کردن مدارک، پروسه ثبت برند از اینجا آغاز می‌شود. ابتدا وارد سایت مالکیت معنوی می‌شوید و با ورود به قسمت ثبت نام و وارد کردن مشخصات، ثبت نام اولیه را انجام می دهید و جهت تایید حساب کاربری باید برگه‌ای که اداره مربوطه به شما می‌دهد را به یکی از دفترخانه‌های اسناد رسمی برده و برای دریافت گواهی امضا و بارگذاری آن در سایت، نام کاربری و کلمه عبور دریافت کنید. بعد از تایید حساب کاربری می توانید در قسمت اظهارنامه برند، مدارک ذکر شده را در سیستم آپلود نمایید.
سه کارشناس اظهارنامه شما را بررسی می‌کنند و پیامک تایید آن برای شما ارسال می‌شود.

 پرداخت مبلغ اظهارنامه

برای اینکه سامانه اظهارنامه شما را ثبت و بررسی پرونده را آغاز کند باید بعد از تکمیل اظهارنامه، هزینه آن ‌را پرداخت کنید. پس از آن به شما فرمی داده می‌شود که حاوی اطلاعات کاربری است.
با وارد کردن اطلاعات در سامانه، پسورد و نام کاربری خود را دریافت کنید.

 انتشار آگهی در روزنامه

اظهارنامه شما در مدت 10 الی 15 روز بررسی می‌شود. در صورت تایید درخواست شما به روزنامه رسمی ارسال می‌شود. در اینجا شخص حقیقی یا حقوقی باید در دو نوبت درخواست خود را در روزنامه رسمی یا کثیرالانتشار به چاپ برساند. در نوبت اول باید مبلغی بپردازد و پس از گذشت 30 روز از چاپ آگهی، اگر اعتراضی نسبت به ثبت آن وارد نشود، هزینه پرداخت نوبت دوم فراهم می‌گردد.
با پرداخت هزینه‌ نوبت دوم یک هفته زمان می‌برد تا درخواست چاپ شما انجام ‌شود. در آخر با پرداخت هزینه حق‌الثبت و در دست داشتن هردو نسخه روزنامه رسمی و یک نسخه از اظهارنامه علامت تجاری و ده نمونه از برند در ابعاد 6 در 6 و مراجعه به اداره ثبت علامت تجاری، قادر به دریافت سند لوگو و برند خود خواهید بود.

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه
    کاری راش

    سامانۀ یکپارچۀ داوری، کارشناسی، مشاوره و وکالت «کاری راش» بزرگترین وکامل ترین مرجع حقوقی میباشد. کاری راش یک پلتفرم تخصصی و مبتنی بر فناوری هوشمند و بروز دنیا بوده که با ایجاد پلی میان متخصصان حقوقی زبده و کلیه افراد (کسب و کارها، شاغلین و مردم عام) سعی بر ارائه خدمت دارد.

    تازه ترین مطالب